Задно кръгомно превъртане - Гингер
Това упражнение е за спортни гимнастици на лост. Правилното му изпълнение е предхождано от редица спомагателни упражнения и техниката му на изпълнение е възможно да представлява опасност за хора без необходимият опит. За изпълнение на упражнението гимнастикът трябва да има добре развити силово-двигателни качества на среден гръб, трапец, широк гръбен мускул, рамо, гърди, трицепс, предмишници, бицепс.
Носи името на своят автор - Гингер. Изпълнява се от заден въртеж или мах във вис. Подготвителните действия при този вид упражнения осигуряват по-голяма начална скорост в момента на пускането на лоста и изравняването на относителният център на тежеста (ОТЦ) с нивото на лоста.
Чрез основните действия се извършва превъртането и обръщането на тялото. Още в момента на отделянето на гимнастика от уреда краката се завъртат около надлъжната ос на тялото. Започва движение по възхдяща на допирателната и с извършване на половин въртене изпълнителят се обръща на 180°. След това през останалата втора част на превъртането е обърнат с лице към лоста и се подготвя за хващане. В заключителната част тялото се обтяга, ръцете се протягат и хващат лоста, след което започва махалообразно движение във вис.
Обикновенно упражнението се изпълнява с обтегнато тяло. Често пъти се наблюдава и със сгъване. Това се дължи на прекаленото избързване на гимнастика да се хване отново за лоста. В този случай не се описва пълна окръжност на раменете. Главата рано се обръща и навежда в посока към лоста. По този начин се съкращава амплитудата (радиусът) на въртеливото движение на горната част на тялото и то се завърта по-бързо. Краката изостават във въртенето си около ОТЦ, поради което в момента на хващането гимнастикът е свит, а понякога и усукан от незавършеното им обръщане на 180°.
Все още няма коментари