street fitness workout crossfit calisthenics gymnastics plyometrics kegel

Упражнения

най-голямата колекция от упражнения със собствено тегло
намери твоето упражнение
Трудност
Уред
Група

Заден въртеж с обръщане на 360° с едновременно пускане и хващане на стойка

Това упражнение е за спортни гимнастици на лост. Правилното му изпълнение е предхождано от редица спомагателни упражнения и техниката му на изпълнение е възможно да представлява опасност за хора без необходимият опит. За изпълнение на упражнението гимнастикът трябва да има добре развити силово-двигателни качества на рамо, крака, гърди, широк гръбен мускул, среден гръб, обшивка на корема, корем.

Заден въртеж с обръщане на 360° с едновременно пускане и хващане на стойка

Започва от стойка. Подготвителните действия, които завършват с преминаването през долния вертикал, имат целта да съхранят придобитата кинетична енергия от изпълнения преди това заден въртеж и да дадат правилна посока на прелитането. В началото на спадането до хоризонтала тялото на гимнастика е обтегнато с леко заоблен гръб и максимално отворен раменен ъгъл, след което се огъва, за да създадат благоприятни условия за замахването на краката. При тези действия главата леко се навежда напред, без обаче да се намалява ъгълът между ръцете и трупа. Вив виса тялото е максимално отпуснато особенно в раменния пояс. 

Основните действия започват от момента на замахването на краката. От неговата точност и сила зависи до голяма степен височината на полета и сигурноста на хващането. То трябва да се извърши малко по-късно от това при отскоците от заден въртеж. Посоката на маха не е само напред, а подчертано в страната на обръщането. Движението се води от пръстите на краката, което постепенно се предава на останалите звена на тялото. Твърде съществена е и работата на ръцете. При замахването на краката те рязко дърпат, след което последователно пускат лоста. Това става едва след като тялото е инало над хоризонтала и е завършило 1/4 от обръщането си (около 100°-110°). Тук се пуска разноименната на въртенето ръка (в нашият случай дясната). Малко след това се пуска и втората ръка. Тялото вече се е повдигнало над хоризонтала около 45°-50° и се е завъртяло по надлъжната си ос на 130°-140°. По време на летежа ръцете са леко свити без да се прибират до гърдите. Хващането на лоста става също последователно - първо лявата, а малко след това и дясната ръка, и трябва да завърши преди тялото да е достигнало хоризонтала над лоста.

Упражнението е изпълнено отлично, когато завърши не по-ниско от 45° зад лоста. 

30 декември 2015
1179
ще коментирате ли?
    Все още няма коментари