салто Ковач
Това упражнение е за спортни гимнастици на лост. Правилното му изпълнение е предхождано от редица спомагателни упражнения и техниката му на изпълнение е възможно да представлява опасност за хора без необходимият опит. За изпълнение на упражнението гимнастикът трябва да има добре развити силово-двигателни качества на гърди, рамо, широк гръбен мускул, среден гръб, трапец, предмишници, корем, обшивка на корема, седалище, бедра.
Упражнението носи името на своят автор - унгареца Ковач, които го изпълнява по време на европейското първенство през 1979 г. в град Есен, Германия.
Техническата му основа има много общо с това на друго, добре познато упражнение - отскок задно двойно свито превъртане. Първата част на двете упражнения е идентична. До хоризонтала тялото е леко сгънато в тазобедрените стави, гърбът заоблен, а главата прибрана между ръцете. Това положение създава най-благоприятни условия за сгъвателно-разгъвателно движение на краката при преминаването им под лоста.
Голяма точност изисква дърпането с ръцете, свиването на краката в коленете и тазобедрените стави и най-вече пускането на лоста. Тези три компонента определят в най-голяма степен височината и посоката на излитането, които при това упражнение имат много голямо значение.
Сгъвателно-разгъвателните движения на краката тук започват малко по-късно, но не след отвеса. Едновременно с тях се извършва и дърпането с ръцете, което за разлика от отскоците е по продължително и по-изразително в момента на пускане. Свиването в коленете и тазобедрените стави се извършва, когато тялото достигне до височината на лоста.
Полетът започва от 30°-40° след хоризонтала. След пускането ръцете остават пред гърдите свити, а главата запазва положението си - силно наведена назад. Краката са събрани и плътно прибрани към гърдите. Така гимнастикът изминава възходящата част на траекторията, в която трябва да завърши по-голямата част от въртенето около страничната ос.
В най-горната и част гимнастикът е с гръб към лоста. От този момент започва разгъването на тялото в следната последователност - ръце, гърди, тазобедрени и коленни стави. Хващането трябва да стане на 20° - 30° над хоризонтала.
Все още няма коментари