Задно раменно въртене с предмах до стойка
Това упражнение е за спортни гимнастици на халки. Правилното му изпълнение е предхождано от редица спомагателни упражнения и техниката му на изпълнение е възможно да представлява опасност за хора без необходимият опит. За изпълнение на упражнението гимнастикът трябва да има добре развити силово-двигателни качества на трапец, среден гръб, широк гръбен мускул, рамо, гърди, трицепс, бицепс, предмишници, корем, седалище, бедра.
Това е една от най-често срещаните връзки във високите разреди на гимнастиката с халки. Трудното при нейното изпълнение е предмахът до стойка главно поради това, че изходното положение е неблагоприятно. Общият център на тежестта е на нивото на халките, липсват и инерционни сили, а много често и неточно изпълнение на задното раменно въртене създава допълнителни затруднения. Решаващо остава безупречната техника и добрата специална физическа подготовка.
Най-често упражнението започва от склопен вис. След предварително повдигане на краката гимнастикът енергично се сгъва. Характерно за този момент е не само резкостта на движението, но и пълното увисване и леко връщане на таза назад, а главата е малко наведена напред. Без никакво задържане следва още по-енергично разгъване, при което ръцете много мощно дърпат и малко се разтварят, краката се насочват нагоре назад така, че тазът да мине над гривните. Много важно е тялото да остане обтегнато. С натискане надолу и постепенно разтваряне и обръщане на халките по посока на главата тялото се повдига нагоре-назад.
Изпълнението е отлично, ако в момента на пълното разтваряне на ръцете раменете са над нивото на хвата, тялото е обтегнато и се намира по отношение на хоризонталната равнина не по-ниско от 45º.
Преди да започне спадането гимнастикът, продължавайки да натиска изнася ръцете напред. След което Раменете и гърдите избързват, а краката изостават, което довежда до огъване в кръста назад. Стремежът е колкото може по-бързо раменете да достигнат отвеса. Тук главата е наведена назад, халките са обърнати напред. Както при задния въртеж замахването с краката започва под халките с подчертано сгъване и затваряне на раменният ъгъл. Главата не променя положението си. Ръцете остават събрани, докато раменете достигнат нивото на хвата. Големината на разтварянето зависи от маха, но при всички случай то е съпроводено с натискане.
Все още няма коментари