Хонма
Това упражнение е за спортни гимнастици на халки. Правилното му изпълнение е предхождано от редица спомагателни упражнения и техниката му на изпълнение е възможно да представлява опасност за хора без необходимият опит. За изпълнение на упражнението гимнастикът трябва да има добре развити силово-двигателни качества на трапец, среден гръб, рамо, гърди, трицепс, бицепс, предмишници, корем, бедра, прав мускул на бедрото, шивашки мускул, седалищен мускул, паласки.
Раменното въртене до опора или по познато като Хонма носи името на своят автор - японският гимнастик Хонма които го демонстрира за първи път на олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г.
Решаващо условие за успешното изпълнение на раменното въртене е големият мах и по-точно задмах. Най-добри условия предлага спадането от стойка и високото раменно въртене.
Подготвителните действия се различават от тези при задната залупка до стойка само по отношение на главата. Тук едновременно със замахването на краката главата подчертано се навежда напред със стремеж брадата да допре гърдите.
Много важно са следващите действия - тялото продължава обтегнато назад, докато глезените достигнат на нивото на халките, а ръцете леко се разтварят и обръщат навън. Сгъването е вторият съществен момент от тази част на движението. Осъществява се главно от трупа. В същото време краката почти спират, а ръцете силно натискат, отначало и малко напред, а след което раменете се изравнят с халките, надолу-назад.
В Заключителната фаза /влизането в опора/ най-активно работят ръцете, които продължавт да натискат. Краката бавно се снемат до хоризонтално положение. Главата леко се повдига. Краката не трябва да се засилват допълнително при замахването им.
Към изпълнението на упражнението Хонма трябва да се пристъпи, след като гимнастикът е усвоил техниката на маха във вис, високото раменно въртене, въртежа и отскок превъртане в чупка. Отделно и най-напред се отработва замахването с краката и движението на главата. Този момент е твърде специфичен и гимнастикът трябва да го владее безупречно. Особенно внимание изисква и работата на ръцете.
Все още няма коментари