При плуване бътерфлай движението на ръцете над водата наподобява движението на пеперуда, откъдето произлиза и неговото наименование. По скоростта, която се постига, бътерфлаят отстъпва само на кроула. Жените развиват средна скорост от 6.2 км/ч а мъжете около 6.9 км/ч.
Състезателната програма на олимпийските и световни игри включва дисциплини от 100 и 200 метра мъже и жени.
Положение на тялото
Тялото не заема стабилно положение защото делфиновото движение се изпълнява с цялото тяло по посока от главата до стъпалата на краката. Наблюдават се вертикални движения с ритмичен и вълнообразен характер свързани със загребвания на ръцете и удари на краката.
Движението на трупа започва от раменете, чиято амплитуда е малко. С вълнообразното предаване на движението надолу нараства и неговата амплитуда. Колебанията на таза представляват от 5% до 7% от ръста на плувеца.
Характера на движенията обуславя непрекъснатото изменение на ъгъла на атака в рамките на всеки цикъл.
Състезателни правила в дисциплината бътерфлай
- Двете ръце трябва да се изнасят над водата и да се връщат обратно едновременно
- Тялото трябва да лежи на гърдите, а раменете да са в една линия с повърхността на водата. Още в началото на първото движение на ръцете, след старта и при обръщанията те трябва да останат в това положение до следващото обръщане или финала.
- Движенията на краката трябва да са едновременни и симетрични. Разрешено е краката и стъпалата да се движат във вертикална равнина.
- На финала стената трябва да се допира с двете ръце едновременно и на едно хоризонтално положение. При обръщанията не е задължително ръцете да опрат стената в хоризонталната равнина
- След старта и обръщането е позволено едно или повече движения с краката и едно движение с ръцете под вода, с което тялото трябва да излезе на повърхността до 15 метра
Дишане
Движенията на крайниците обуславят момента на дишане. Вдишването става в края на основната и в преходната фаза, тъй като раменният пояс се намира най-високо, главата само слабо се повдига за да се предотврати възникването на по-голям ъгъл на атака.
Движение на краката
Движението на трупа и краката представлява едно цялостно движение. Условно могат да се отделят движенията на краката които съответстват на две фази – удар надолу (работно движение) и удар нагоре (подготвително движение)
Както в първата така и във втората фаза, краката се движат събрани един до друг. Ударите се изпълняват експлозивно, с отпуснати и разхлабени ходила. При движението надолу краката се сгъват в коленете. Бедрата изпреварват движенията на подбедриците, при което сгъването на коленете е около 120°. Следва камшикообразно движение на подбедриците и стъпалата създават сила на теглене. Ъгълът между ходилата и подбедриците би трябвало да надминава 180°, гъвкавостта в глезенните стави е от особено значение. Към края на удара надолу с подбедриците и ходилата, бедрата и тазът започват движение в обратна посока, което придава по-голямо ускорение на основните гребни повърхности.
В първата половина от своето движение нагоре краката са почти прави. След като бедрата достигнат до повърхността на водата веднага променят своята посока на движение, следвайки таза се устремяват надолу.
Координация на движенията
В световен мащаб като най-рационална се наложи координацията, при която един цикъл с ръцете се съчетава с два удара на краката надолу (два цикъла на краката).
Все още няма коментари