Ретинол, витамин A
retinaldehyde, vitamin A aldehyde, retinal, C20H30O, C20H280
Ретинолът постъпва в нашият организъм с храните от животински произход. В храните от растителен произход се съдържа каротин, чийто съединения също съдържат в своята молекула структурните елементи на ретинола. Даже един от каротините в черният дроб на човека се разцепва на две еднакви молекули витамин А. Такива съединения които след известно химическо преобразуване в организма се превръщат във витамини се наричат провитамини. Следователно каротините са провитамини на ретинола.
Активната форма на витамина се съхранява в черният дроб, откъдето с кръвта се разнася до всички органи които се нуждаят от него, вкл. до ретината на окото.
Биологичните нужди на витамин А можем да разделим условно в три насоки:
- Участва в превръщането на светлинната енергия в нервен импулс.
- Има детоксично действие като лесно обезврежда отрови с окислително действие.
- Индуктор е на синтезата на редица белтъци свързани с поддържането на нормалната функция на покривните тъкани - кожата, лигавиците на храносмилателната, дихателната и отделителната системи, обвивките на окото.
Дневните нужди от витамин А са около 1 мг или двойно повече каротини. Съдържа се в месото, млякото, яйцата както и в огромни количества в рибеното масло получено от пресоване на черния дроб на някои северни риби и животни. Измежду растителните продукти най-много каротин се среща в морковите, но и в малки количества в повечето растения.